• Bez kategorii
  • 0

Przymusowa restrukturyzacja PBS

Przymusowa restrukturyzacja PBS

Przymusowa restrukturyzacja PBS to pierwszy w Polsce przypadek zastosowanie tego typu instrumentu, który dopiero od niedawna figuruje w naszym reżimie prawnym. W dniu 15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację tej instytucji, w tym bardzo niski poziom kapitału własnego, 17 stycznia 2020 r. Fundusz objął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

Przymusowa restrukturyzacja jest mechanizmem wymyślonym w Unii Europejskiej, który ma przenieść odpowiedzialność za ratowanie banków w znajdujących się tarapatach z państwa na udziałowców, inwestorów i największych klientów. Zamiast ładować miliardy z budżetu państwa w bank, który jest „za duży, by upaść”, przeprowadza się podział, sprzedaje „zdrową część” i przeprowadza „kontrolowane bankructwo” całej reszty. Tak też odbyła się przymusowa restrukturyzacja PBS

W związku z przymusową restrukturyzacją PBS w Sanoku resort finansów wypłaci jednostkom samorządu subwencję oświatową w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół, w tym wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli. Na Podkarpaciu ponad 30 samorządów ma rachunki w PBS.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 4 (ostatnio: 15.09.2020 10:27:44)

Podlinkuj wpis:

You may also like...

Dodaj komentarz