Warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze komputerów

Warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze komputerów

Pracodawca niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności zobowiązany jest stosować się do przepisów BHP i zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki pracy. Wielu pracodawców zapomina, że BHP dotyczy nie tylko pracowników produkcyjnych, ale także biurowych. Jakie regulacje dotyczą pracy przy obsłudze komputerów?

Praca przed komputerem – ocena ryzyka zawodowego

Za pracę przed komputerem prawodawca uznaje każdego pracownika, który przed ekranem spędza minimum 4 godziny dziennie. Regulacje dotyczą także praktykantów i stażystów. Pracodawca jest zobowiązany zadbać o ich środowisko pracy, a także zorganizować odpowiednie szkolenia BHP.

Obowiązkowe szkolenie BHP

Szkolenia BHP obowiązkowe są nie tylko dla pracowników produkcyjnych czy budowlańców, ale także osób wykonujących pracę przy komputerze. Kurs ma dostarczyć pracownikowi wiedzę na temat zagrożeń wynikających z wykonywania obowiązków na jego stanowisku, a także poinformować, jak je redukować oraz jak postępować w sytuacji kryzysowej.

Zasady BHP w pracy biurowej

W czasie szkolenia BHP pracownik dowie się także, jakie prawa gwarantują mu przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik biurowy ma prawo do 5 minut przerwy co godzinę – ta jest wliczana do czasu pracy i nie wpływa na redukcję pensji. Oprócz tego, w razie potrzeby pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi okulary korygujące, pod warunkiem, że pracownik posiada zaświadczenie o wadzie wzroku. Zatrudniający musi również zatroszczyć się o ergonomię stanowiska pracy: wygodny fotel, funkcjonalne biurko, dobrej jakości sprzęt biurowy.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 4 (ostatnio: 17.05.2018 00:07:08)

Podlinkuj wpis:

You may also like...

Dodaj komentarz